18 Aralık 2012

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ KLİNİĞİ KONULU KONFERANSI İZMİR’ DE DÜZENLENDİ


İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen ‘’Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’’ konulu konferansa Cleveland Klinik Beyin Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edward C. Benzel konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin beyin cerrahi tekniklerinde Amerika’yı yakaladığını söyleyen Prof. Benzel, İzmir ve Ege Bölgesi’nden gelen hekimlere omurga cerrahisindeki son teknik gelişmeler hakkında konferans verdi.

Cleveland Klinik Nöroşirürji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edward C. Benzel
Nöroşirürjinin birçok alanına ilgi duymasına karşın özellikle servikal spondiliz, syringomyeli ve Chiari malformasyonu, kompleks spinal entrümantasyon ve spinal tümörler gibi spinal hastalıklarda yoğunlaşan Cleveland Klinik Nöroşirürji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edward C. Benzel, klinik çalışmalarda ise hidrosefali, yeni doğan kanamaları, serebrovasküler hastalıklar, kafa travmaları, yoğun bakım, beyin ölümü, mikroelektromekanikal sistemler (MEMS) ve tabii ki spinal hastalıklarla ilgilenmektedir. Araştırma açısından kendisi şu an için spinal biyomekaniğe ve sporla ilişkili konküzyon araştırması gibi klinik araştırmalara odaklanmış durumdadır. İkinci konu temas sporlarındaki aletler için risk azaltma ve korumayı arttırma stratejileri etrafında toplanmıştır. Congress of Neurological Surgeons, American Association of Neurological Surgery, North American Spine Society , World Spinal Column Society ve Cervical Spine Research Society topluluklarının aktif üyesi olduğunu belirten Prof. Dr. Edward C. Benzel, ‘’ 2007 yılında kurulan Lumbar Spine Research Society ‘ nin kurucu üyelerinden biriyim ve birçok komitede ve değişik toplulukların farklı pozisyonlarında hizmet vermekteyim’’ dedi.

Nöroşirürji Sanat ve Biliminin Gelişmesinde Etkili oldu
23 kitabın editörlüğünü ayrıca 8 kitabın ve 265 kitap bölümünün yazarlığını yapan ve birçok tıbbi gelişmede pay sahibi olan Prof. Benzel, ‘’ New Mexico Üniversitesinde Nöroşirürji Asistan Eğitimi Pogramını ve  Spinal Burs programını yönettim. Cleveland Üniversitesinde bu programların geliştirilmesine yardımcı oldum. 2011 Şubat ayında, örnek çabalarımdan dolayı Paul C. Bucy ödülünü almak üzere seçildim’’ dedi. Ayrıca Congress of Neurological Surgeons yıllık kongresinde, yürütme komitesi kendisini Dünya Nöroşirürji Toplulukları Fedarasyonu William Beecher Scoville Ödülü ile onurlandırmıştır. Bu ödülün genel amacı bir nöroşirürjenin, nöroşirürji sanat ve biliminin gelişmesinde etkili olduğunu onaylamaktadır.

Prof. Dr. Edward C. Benzel: ‘’ Türkiye Beyin Cerrahisi Alanında Hızla Gelişiyor’’
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen ‘’Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’’ konulu konferansta konuşan Cleveland Klinik Beyin Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edward C. Benzel, ‘’ Türkiye’ye on dördüncü kez geliyorum ve her geldiğimde beyin cerrahisinin daha fazla geliştiğini görüyorum. Neredeyse Amerika’daki beyin cerrahisi seviyesine yükseldiğini görmekteyim’’ dedi. Omurga kanserlerinin onkolog ve radyoterapistlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Benzel, Cleveland’da her hafta birden fazla omurga cerrahisi operasyonu gerçekleştirdiğini belirtti. Prof. Benzel, ‘’Özellikle omurga cerrahisinde her ne kadar implantlar gelişse de cerrahi teknik çok önemli. Bu alanda cerrahi teknik de hızla gelişiyor ve yatırımlar artıyor. Bu anlamda cerrahi tekniklerin giderek geliştiğini ve bu alanda yatırımların daha fazla olduğunu görüyorum. Omurgayı tutan kanserlerde, şu anda tartışılan tamamının veya bir kısmının çıkarılması arasındaki cerrahi tekniktir. Omurga hastalıkları içindeki en büyük problem travma ve omurga tümörlerdir. Cleveland Kliniği’nde çalışıyorum. Haftada birkaç kez omurga kanseri cerrahisi uyguluyorum’’ diye konuştu.

Gelişen Teknoloji Sayesinde Normal Doku Daha Az Zarar Görüyor
İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinden Doç. Dr. Hasan Kamil Sucu, ‘’ Toplantının konusu Spinal Tümörlerde tedavinin geçmişten günümüze gelişmeleri anlatıldı. Kanlı cerrahiler yerine seçilebilecek yöntemler hakkında bilgiler verildi. Bu alanda son gelişmeler daha çok eski yöntem olan radyoterapinin daha modern cihazlarla daha ufak bölgeye daha büyük kesitlerle verilmesini sağlayan teknolojik cihazlar alanında ilerlemiştir. Eskiden ışın tedavisini tam bölgeye veriyorduk fakat seçici olamıyordu. Kanserli dokunun yanında normal omurilikte sinir dokusu da zarar görebiliyordu. Bu yüzden dozunu düşük tutmak zorunda kalıyorduk. Şimdiki teknolojilerle normal dokuya daha az ışın verip yanındaki kanserli dokuya yüksek dozda ışın vermek mümkün oluyor. Bunun sonucunda sanki cerrahi ameliyat yapmışsınız gibi kanserli dokunun ölmesi sağlanıyor’’ şeklinde konuştu.
Onkolojiyi Ana Tema Olarak Seçtik 

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. M. Oktay Tarhan da kanserin Türkiye ve dünyada önemli bir sorun olduğunu, hastanelerinin onkolojiyi ana tema seçerek bu alandaki yatırım ve eğitimlere büyük önem verdiğini söyledi. Başhekim Tarhan, şöyle konuştu: ‘’Kanser dünyada önemli bir sorun. Ülkemizde de. Hastanemiz bu alanda son yıllarda çok önemli atılımlar yaptı. Bunlardan biri eğitim kısmının tamamlanması. Bu yönde önemli toplantılardan birini yapıyoruz. Spinal tümörlerle ilgili. Bu tümörlerle omurları etkileyen tümörleri kast ediyoruz. Dün neydi bugün neydi yarın ne olacağını konferansımızda konuştuk. Kendi hastanemizi de değerlendirmiş olacağız. Buraya çevre hastanelerden ve kendi hastanemizden beyin cerrahisi, ortopedik cerrahi ve onkoloji doktorlarını davet ettik. Eğitimin tüm hekimlerimiz açısından çok yararlı olduğunu düşünüyorum.’’

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder