21 Mart 2012

EÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ BAŞHEKİMİ PROF. DR. MEHMET ÖZKAHYA;

‘’ ELEKTRONİK HASTANE OLACAĞIZ’’

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya, tanı ve tedaviyi hızlandıracak projelerini açıkladı .

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Sadık Akşit, Prof. Dr. Alper Tünger, Doç. Dr. Kubilay Demirağ, Doç. Dr. Okan Gülbahar ile birlikte çalışmalarını Sağlık Dergisi’ne anlattı. Başhekim Özkahya, Hastanenin bir çok servisinde yenileme çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Hastanemizi Modernize Etmeye Devam Ediyoruz
EÜ Tıp Fak. Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya 
Ekim 2011’ de  EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliliğine gelen Prof. Dr. Mehmet Özkahya, hastaneyi modernize etmeye devam ettiklerini ifade etti. Başhekim Özkahya çalışmalarını şöyle anlattı; ‘’ Hastane altyapımızı ve cihazlarımızı yeniliyoruz. Yapısal olarak güncellemelerimizi gerçekleştiriyoruz. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak günde 4000 poliklinik yapmaktayız. Bu da bizi Türkiye’nin en büyük kamu sağlık kuruluşu yapıyor. Bu yüzden altyapı çalışmalarımıza büyük önem veriyoruz.  Depo yapımızı değiştirdik, Nükleer Tıp Birimimizi yeniledik. Her malzeme ve cihazlarımızı güncel kayıt altında tutuyoruz. Hastanemizde ne kadar cihaz varsa blgisayarlarda kayıtlı durumdadır. Herhangibir arıza durumunda cihaz ile ilgili durum bilgisayara yazılmaktadır. Bilgisayarlardan günde binlerce arıza bildirimi oluyor ve hepsiyle ilgileniyoruz. Son zamanlarda yeni bir Radyodiagnostik, BT cihazımız kuruldu, onun açılışını yapacağız, 128 kesitli bir cihazmız olacak. Türkiye’de en fazla kalp naklini yapan hastane biziz. Hastanemizde pacs sistemini kullanıyoruz. X-ray filmler tamamen elektronik ortamda görüntüleniyor. Kısaca yapılmayan hiçbir girişim yok.’’


Elektronik Hastane Haline Geleceğiz
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ni 'elektronik hastane' yapmayı planladıklarını ifade eden Özkahya, "Projeyle doktorlarımız, hasta takibi, dosya, kan isteği gibi işlemleri el bilgisayarları ile yapacaklar. Doktorlar, klinikteyken hastanın tetkiklerini isteyebilecek, tetkik ve film sonuçlarını görebilecek. Önümüzdeki dönemde reçete de yazabilecek. Şu an kliniklerin yüzde 90'ı hastaların filmlerini bilgisayardan görebiliyor. Artık bu filmler el bilgisayarlarından da görülebilecek. Bu yeni yöntem tanı ve tedavide hız getirecektir. Yeni uygulamaya geçtiğimizde film parası vermeyeceğiz. Maliyet azalacak, zaman kaybı olmayacak. Yeni sistem doğru kayıdı sağlayacak. Şu anki sistemde bir kağıda istenen tetkik yazılıyor. O kağıt veri kayıtçının eline gidiyor. O görevli tetkik bilgilerini bir kez daha bilgisayara giriyor. Ama doktor tetkiğini kendi istediğinde daha sağlıklı veri sağlanmış olacak. Türkiye'de bildiğim kadarıyla bu uygulamayı başlatan bir kamu hastanesi var" diye konuştu. El bilgisayarlarını tüm doktorlara dağıtacaklarını kaydeden Özkahya, ‘’Doktorların şu an çok fazla iş yoğunluğu var. Evrak işleriyle çok uğraşıyorlar. El bilgisayar sistemi, doktorların daha çok hastayla ilgilenmesine imkan tanıyacak" dedi. 
Acil Servis ve Yanık Ünitemizi  2012 Yılı İçerisinde Bitireceğiz
Mevcut helikopter pistinin, inşa edecekleri acil servis ve yanık merkezinin üzerine taşınacağını söyleyen EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya, ‘’ Altyapı olarak Acil Servisimizi yanileyeceğiz. Acil Servisimiz için ek bina yapmayı planlıyoruz. Acil Servisimiz, Türkiye’deki en büyük acil servislerden biri fakat bina olarak güncel değil. Şu an kullanımda olan mevcut acil serviste ise görüntüleme birimi ve yoğun bakım servisi olacak. Acil servisin ikinci katına 25 yataklı Yanık Ünitesi Merkezi kuracağız. Onun üzeride helikopter pisti olacak. Şu anda Göğüs Hastalıkları birimimiz bina olarak, donanım olarak tamamen yenileniyor, Mikrobiyoloji tamamen değişiyor, akredite oluyor. Genel Cerrahi Birimimiz yenilenmeye devam ediyor. Ortopedi yenilendi. Birimlerimizdeki yataklarımızı da yeniliyoruz, daha teknolojik duruma getireceğiz. Sağlık hizmeti verirken teknolojinin getirdiklerinden yararlanıyoruz’’ şeklinde konuştu. Temel görevi akreditasyon olan Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Okan Gülbahar, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi akreditasyonu ile ilgili bilgi verdi. Gülbahar, ‘’Hastane akreditasyonunu dört yıllık bir sürece yaydık, iki yılımızı doldurduk ve iki yıl sonra akreditasyon için başvuru yapacağız. Hastane yapılan herşey, binanın her özelliği çağdaş standartlara uygun hale gelecek ve bu standartları koruyacağız. Bu yıl içinde laboratuvarlarımız da akreditasyon belgesi alacak’’ dedi. Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Kubilay Demirağ ise yoğun bakım ünitesiyle ilgili konuştu; yeni Yoğun Bakım Yönergesi yayınlandı. Bu yönerge çok detaylı bir yönergedir. Yönerge şartları tamamlandığında İl Sağlık Müdürlüğü’nden onay almamız gerekiyor. Şartları yerine getirmek için çalışıyoruz diye anlattı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder